Avspärrning av gator för att inspektera gasminibussar. Höga smällar kan förekomma.

Kontakta Åbyskolan

Nedan hittar du kontaktuppgifter till Åbyskolan.


Tabell: Kontaktuppgifter till Åbyskolan

Titel

Namn

E-post

Telefon

Rektor

Anders Vilander

anders.vilander@kalmar.se

010-352 62 41

Biträdande rektor

Maria Kling

maria.kling@kalmar.se

010-352 62 42

Skolsekreterare

Liselott Bonnier

liselott.bonnier@kalmar.se

010-352 62 40

Vaktmästare

Harry Nupponen

harry.nupponen@kalmar.se

010-352 62 46

IT-pedagog

Magnus Livbom

magnus.livbom@kalmar.se

010-352 58 31

Skolsköterska

Karin Jacobsson

karin.jakobsson@kalmar.se

010-352 62 44

Kurator

Elin Eliasson

elin.eliasson@kalmar.se010-352 62 45

Förskoleklass



010-352 62 50

Fritidshem



010-352 62 47

Skolrestaurang



010-352 13 78

Fler sidor inom välkommen till åbyskolan

Förväntningar på Åbyskolan

Tillsammans tar vi ansvar för ditt barns skolgång

Om Åbyskolan

På Åbyskolan följer vi eleverna från förskoleklass tills de lämnar oss för att börja högstadiet.

Vision och mål på Åbyskolan

Vi stöttar och utvecklar våra elever till trygga, hälsomedvetna och ansvarstagande individer

Värdegrund på Åbyskolan

Jag kan, jag vill och jag duger

Modersmål, hemspråk på Tvärskogsskolan

Rättigheter och regler för modersmålsundervisning

Senast uppdaterad: 14 maj 2024
Publicerad: 11 mars 2021